زندگی من (میرزاعلی آیت اللهی)

این وبلاگ بنا دارد شرح مختصری از شهر و محیط و شرایط زندگی نویسنده اش را برای دیگران مطرح سازد

مشاغل در ارتباط با شعربافی

الف) نخریس ها: در سنین ما نخ شعربافی ماشینی شده بود و به صورت کلاف (شنگله) در اختیار قرار می گرفت.

ب) رنگرزها: کار رنگرزی در مغازه هایی نسبتاً تاریک انجام می شد و پاتیل های رنگ طبیعی مثل روناس یا نیل و ......با بوهای زننده و حرارت خاصی در داخل کارگاه ها بود.
رنگرزها کلاف های نخ و نیز البسه را داخل پاتیل انداخته و پس از مدت معینی بیرون می آوردند و در فضای باز اطراف مغازه آویزان می کردند تا خشک شود.....
در محل ما 2 باب رنگرزی وجود داشت که یکی از آن ها درسال های 43-44 به دلیل نصب عکس امام در بین عکس سایر مراجع مورد مواخذه پلیس قرار گرفته بود و دیگری که پشت کاروانسرای دودرب بود با پسرش همکلاس بودیم.....فامیلش هشت و چهاری بود.

ماسوره ور کنی: این کار بیشتر مخصوص بانوان بود. چرخی مانند چرخ چاه ولی سبک و بیشتر از جنس نی به صورت عمودی حول محوری قرار می گرفت و شنگله نخ روی آن سوار می شد سپس نخ از روی کلاف به چرخ دیگری که به نام چخ چخه کن(چرخ چرخه کن) مشهور بود منتقل می شد و با چرخاندن آن چرخ نخ روی ماسوره پیچیده می شد.ماسوره هم داخل دوک قرار می گرفت. خانه مصلاییها پاتوق خانم های ماسوره ورکن بود. بچه ها ماسوره های خالی را که اختصاراً (خالی) می نامیدند می آوردند و ماسوره های تکمیل شده را می بردند...

ج)طراحی: کاری صرفاً مردانه بود که نخ ها را به صورت تار بر مبنای نقشه پارچه سوار کارگاه شعربافی می کردند و با مایعی از صمغ درخت (از کتیرا یا جودو یا....) را به آن می ریختند.کار به این صورت بود که مایع را آماده کرده و در دهان خود وارد می کردند و به طرف تارها فوت می کردند....به این کار پفو (پف به معنای فوت و او هم همان آب است) می گفتند.

د)شعربافی: کارگاه ها بیشتر در زیرزمین های نسبتاً تاریک و نمور بود و شعرباف با سرعت ماکو را برای بافت پارچه از لای دسته های تار که با دستگاه ایجاد شده بودند از یک طرف پرتاب می کرد و از طرف دیگر می گرفت و با پا جهت تارها را عوض می کرد و با دست بخش دیگری از دستگاه را به جلو می آورد و بر پود ضربه می زد تا فاصله پودها از بین برود و به هم بچسبند و این کار یک صبح تا شب ادامه داشت تا یک الی 2 متر پارچه بافته شود.

  
نویسنده : میرزاعلی آیت اللهی ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۳٠