زندگی من (میرزاعلی آیت اللهی)

این وبلاگ بنا دارد شرح مختصری از شهر و محیط و شرایط زندگی نویسنده اش را برای دیگران مطرح سازد

عاروس رودست کردن

فردای روز عروسی به  عروس و داماد مخلوطی ازروغن حیوانی با عسل می خورانند . عصر آن روز مراسم پاتختی یا عاروس رو دس کردن است.خانواده داماد دراین روز عروس را به نمایش میگذارند تا مردم و فامیلها درمراسم دیگری  حضور داشته باشند.البته مراسم از نظر پذیرایی به وسعت و تفصیل روز عروسی نیست.

شرکت کنندگان دو بخش هستند نزدیکان و مدعوین که در متن مراسم حضور دارند و افراد گریخته(اصطلاحا به اشخاصی که بدون دعوت می آیند تااطلاعاتی از عروس وداماد بگیرند و تماشاوتفریحی داشته باشند و احتمالا عروس برای فرزندانشان کاندید کنند.)که این گروه درجایی دورتر و بدون پذیرایی یا با پذیرایی ساده تربرمراسم نظارت دارند.

روز عروس رودست کردن مربوط به اخوی هنوز تکلیف شرعی نرسیده بودم و در اتاق نشیمن کمک میکردم.دراوج مراسم حمید بچه وجیهه خانوم که حدود2سال داشت به طور ناگهانی شروع کرد به رقصیدن و از ترس چشم خوردن سریع از صحنه دورش کردند.

ازروز بعد که مراسم مادرزن سلام و......تمام شد پا گشا کردن راه می افتد و بخوربخور عروس و دامادتادرآینده پاسخ خورده هارابدهند

عروسی محمد آقا به من خوش گذشت اما از مراسم عروس و داماددست به دست دادن ترسیدم وخجالت کشیم و وقتی دامادشدم زیرباردست به دست دادن نرفتم

  
نویسنده : میرزاعلی آیت اللهی ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢۳
تگ ها :